Proiecte investitionale

• Agricultura - Subventii
  • Acces la cai de comunicatii
  •
    • prin comuna trece drumul judetean care face legatura intre Crasna si Nusfalau (DJ191E)
  •
    • prin reabilitarea drumului de legatura Banisor - Marin se reduce distanta spre localitatea Valcau de Jos
  • Acces la cai de telecomunicatii
    • centrala digitala - Telekom;
  •
    • semnal in retelele mobile: Orange, Vodafone, Telekom.
  • Baza sportiva
    • teren de minifotbal si volei, asfaltate, la Scoala Gimnaziala Banisor, Ban;
  •
    • teren de fotbal in locul numit "Copacel”, situat intre satele Banisor si Peceiu;
  •
    • teren de fotbal in localitatea Ban.

• Investitii in derulare
  •
    • reabilitare camin cultural in localitatea Ban;
  •
    • MODERNIZARE  DRUMURI DE INTERES LOCAL IN COMUNA BANIȘOR PE L=8,00KM,  finantat prin Subprogramul ,,Modernizarea satului romanesc”Domeniul ,,Reabilitarea,modernizarea drumurilor publice clasificate  si incadrate conform prevederilor legale ca drumuri de interes local, respectiv drumuri comunale si/sau drumuri publice din interiorul localitatilor”  -2.838.372,16 lei (fara TVA) .
  • Investitii din fonduri europene (in derulare):
    • COLECTAREA SELECTIVA A DESEURILOR - 3.400.000 RON

• Proiectul integrat : “MODERNIZARE STRAZI IN LOCALITATILE: BANISOR, BAN SI PECEIU, POD PESTE VALEA BANULUI LA BAN, POD  PESTE VALEA BANULUI LA PECEIU IN COMUNA BANISOR JUDETUL SALAJ; ALIMENTARE CU APA IN LOCALITATEA PECEIU, COMUNA BANISOR;  RETEA  DE CANALIZARE MENAJERA  SI STATIE DE EPURARE  IN LOCALITATEA  PECEIU, COMUNA  BANISOR, JUDETUL SALAJ; RENOVARE, MODERNIZARE SI DOTARE ASEZĂMÂNT CULTURAL BANISOR;  CENTRU PENTRU INGRIJIREA COPIILOR DE TIP AFTER SCHOOL COMUNA BANISOR, JUD. SALAJ”   Proiect  finantat prin FEADR, Masura322  „Renovarea, dezvoltarea satelor,  îmbunatatirea serviciilor de baza pentru economia si populatia rurala si punerea în valoare a mostenirii rurale”